تبلیغات
دانشجویان مهندسی نفت خوزستان - ساخت نخستین چاه نفت مصنوعی خاورمیانه
دانشجویان مهندسی نفت خوزستان

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

ساخت نخستین چاه نفت مصنوعی خاورمیانه

 

 

 

 

رییس مركز مطالعات اكتشاف و تولید پژوهشگاه نفت از ساخت نخستین چاه نفت مصنوعی خاورمیانه در ایران با بهره‌گیری از فن‌آوری مخازن هوشمند و نانوسنسورهای حساس به شرایط مخازن خبر داد.
رییس مركز مطالعات اكتشاف و تولید پژوهشگاه نفت خاطرنشان كرد: پژوهشگاه طی 48 سال فعالیت خود به موفقیت‌های زیادی از جمله در بخش بالادستی و مطالعات مخازن دست یافته كه بسیار حائز اهمیت است.

مهندس سید" صالح هندی" مسئول طرح یادشده در این‌باره گفت: عمده فناوری‌های نوین جهان صنعتی امروز بر پایه سیستم‌های كوچك آزمایشگاهی بنا شده‌اند.
وی در ادامه تاكید كرد ، از این رو مباحثی مانند مدل‌سازی و شبیه‌سازی جایگاه بسیار مهمی در صنایع یافته است و از جمله مهارت‌هایی كه به مهندسان رشته‌های مختلف فنی آموخته می‌شود، چگونگی طراحی یك واحد(ست آپ) آزمایشگاهی رفتار سیستم مقیاس كوچك مورد بررسی و سیستم هدف مقیاس صنعتی است كه به عبارت دیگر بتوان از نتایج سیستم آزمایشگاهی، رفتار احتمالی سیستم صنعتی را پیش بینی كرد.
این مقام مسئول افزود: فناوری مخزن هوشمند یكی از فناوری‌های نوین و در حال توسعه مطرح در صنایع نفت و انرژی جهان است. هدف نهایی این فناوری آن است كه اتفاقات درون چاهی به طور مداوم مورد پایش قرار گرفته و لحظه به لحظه به بخش پردازشگر منطقه‌ای فرستاده شوند، تا در این بخش پردازش‌های لازم بر روی داده‌های خام جهت شبیه‌سازی مخزن و مدل‌سازی سنگ و سیال صورت گیرد.
هندی تاكید كرد: نتیجه این پردازش‌ها به بخش مدیریت مخزن گزارش شده و تصمیمات و راهبردهای لازم اتخاذ گردیده‌وبه صورت دستورالعمل‌هایی به تجهیزات درون چاهی ارسال می‌گردد و به‌این ترتیب به كمك فناوری مخزن هوشمند، فرایند مدیریت مخزن به طور مداوم انجام می‌شود.
وی تصریح كرد، در پژوهشگاه صنعت نفت، به لحاظ اهمیت فناوری مخزن هوشمند، طرحی با همین عنوان به تصویب رسید. در اولین پروژه از این طرح، با عنوان " طراحی و تهیه نمونه اولیه پویانما در اندازه سانتی متری و ساخت چاه مصنوعی كنترلی در سطح زمین" كه توسط شركت پژوهشگران نانو فناوری در مكان طرح جامع پژوهشگاه صنعت نفت ، در حال انجام می‌باشد، تمركز بر چگونگی داده -گیری درون چاهی و پردازش آنهااست. همانطور كه از عنوان طرح برمی‌آید، این فعالیت از دو بخش اصلی تشكیل شده است. بخش اول تهیه و طراحی نوعی ابزار اندازه‌گیری درون چاهی و بخش دوم ساخت یك چاه كنترلی بر روی زمین به عنوان بستر مناسبی برای انجام آزمایشات بخش اول است.
هندی افزود:مرحله طراحی ، ساخت و نصب چاه مصنوعی این پروژه به اتمام رسیده است. چاه مصنوعی مذكور، اولین سیستم فشار بالای شبیه‌سازدر خاورمیانه است كه سیال را در یك سیكل رفت و برگشتی تحت فشار قرار می‌دهد. این سیستم مشتمل بر دو نوع خط لوله است كه یكی برای اندازه‌گیری ته چاهی، حداكثر در فشار
۳۰۰۰پی اس آی ( ( psiو دیگری برای انجام آزمایشات سرچاهی در فشار اتمسفری كار می‌كند.

شایان ذكر است كه بر روی این سیستم، ابزار و ادواتی پیش بینی شده كه فشار خط لوله اول قابل تنظیم نموده است. در این سیستم دبی نیز همانند فشار، قابلیت تغییر دارد.
وی افزود: به لحاظ رعایت شكل ظاهری و شبیه‌سازی بهتر اتفاقات درون چاهی، این سیستم بصورت عمودی ساخته شده و ارتفاع هر خط آن، در حدود
۶متر است. در مرحله اول راه‌اندازی ، بیشتر شبیه‌سازی قسمتهای انتهایی چاه‌های تولید مخازن نفتی مورد نظر بوده، از اینرو سیال گردشی در سیستم تك فاز ، در نظر گرفته شده است، اما در فازهای بعدی بكارگیری سیالات دو فازی و سه فاری جزء برنامه می‌باشد.
هندی در پایان گفت: در مذاكراتی با مدیریت‌های عملیاتی شركت‌های مختلف نفت انجام شده و پژوهشگاه درصدد است تا این فناوری را در یكی ار میادین نفتی با هوشمندسازی چند چاه به صورت واقعی عملیاتی نماید.

رییس مركز مطالعات اكتشاف و تولید پژوهشگاه نفت گفت : پژوهشگاه صنعت نفت در تولید و طراحی نرم‌افزارهای تخصصی پیشگام بوده و امروز نرم‌افزارهای تولیدی آن وارد صنعت شده است، همچنین در حفاری گوی سبقت را از شركتهای قدر خارجی كه 68 سال سابقه فعالیت داشته و ناموفق بوده‌اند، ربوده و بر پایه نانو تكنولوژی طراحی دوغاب سیمان فوق كسب را با 62 PCF طراحی كرده و در یكی از مخازن مهم دنیا (مارون)تست شد و با پاسخ مثبت روی مخازن دیگری چون كوپال و شادگان این كار انجام می‌شود.
رئیس مرکز مطالعات خاطر نشان كرد: در زمینه مخزن هوشمند به عنوان معدود مراكز تحقیقاتی دنیا سه سال است كه فعالیت داریم و مطالعات امكان سنجی انجام شده و برای اولین بار در خاورمیانه چاه مصنوعی ساخته شده و امیدواریم از این پس مخازن را به صورت به هنگام با استفاده از روش جدید «ساخت نانوسنسورها» حساس به شرایط مخازن(دما، فشار و فلوریت)، مدیریت و مانیتور كنیم.
وی تاكید كرد: هدف نهایی ما تولید بیشتر با ارتقاء ضریب بازیافت مخازن است كه با توجه به این كه ذخایر نفتی ایران 500 میلیارد بشكه برآورد شده، اگر یك درصد ضریب بازیافت مخازن را افزایش دهیم، با محاسبه بشكه‌ای 60 دلار می‌توان 300 میلیارد دلار ارزش افزوده تولید كرد كه در وضعیت اقتصادی ما بسیار اهمیت دارد و بستر مناسبی را برای حضور دانشگاهیان فراهم شده است.
به گزارش ایسنا، مهندس ساسان صدرایی، معاون امور بین‌الملل پژوهشگاه صنعت نفت نیز با اشاره به فرایند ایده تا بازار، تاكید كرد: دانشگاهیان و به ویژه بخش خصوصی دارای ایده‌های كاربردی هستند كه به دلیل در دسترس نبودن امكانات، عمدتا عقیم مانده‌اند كه در حال استقرار سازوكاری هستیم كه ایده‌های مرتبط با صنعت نفت را جمع‌آوری كرده و ایده‌های مستعد توسعه را به مرحله پایلوت و آزمایشگاه، تجاری سازی و حتی بازار برسانیم.
وی افزود: برای بهره مندی از تمام ظرفیت‌های جامعه در حال مطالعه ایجاد پارك فن‌آوری و مركز رشد وزارت نفت هستیم كه در آینده نزدیك اجرا می‌شود و هم اكنون نیز سازوكار محدودی برای دریافت ایده‌هایی از خارج از صنعت نفت وجود دارد كه باید تكمیل شده و سرعت پیدا كند.
صدرایی در پایان با اشاره به فرایند تكمیلی
GTL ابداعی محققان پژوهشگاه تاكید كرد: بررسی‌های فنی و اقتصادی كه در خصوص پروژه GTL انجام شده حاكی از كارایی آن در تبدیل به میزان حدود70 تا 80 درصد است و در آن از كاتالیست‌های ارزان قیمت و روشی ساده استفاده شده كه در حال اجراست.

درباره وبلاگ

دانشجویان مهندسی نفت خوزستان
دانشجویان نفت خوزستان

دانشجویان نفت خوزستان

وبلاگ
SEO Stats powered by MyPagerank.Net
مدیر وبلاگ : admin

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان

مترجم سایت