تبلیغات
دانشجویان مهندسی نفت خوزستان - حفاری جهت دار
دانشجویان مهندسی نفت خوزستان

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

حفاری جهت دار

حفاری جهت دار عبارت است از فن خاصی كه در آن چاه براساس برنامه پیش بینی شده ای ( با استفاده از نرم افزار حفاری جهت دار) غیر از حالت عمودی حفاری می گردد در حفاری جهت دار علاوه بر تجهیزاتی كه در حفاری عمودی بكار می روند تجهیزاتی ویژه زیر در رشته حفاری استفاده می گردند:
 • دستگاه جهت یابی در حین حفاری
 • دستگاه موتور درون چاهی

چاههای حفاری جهت دار از نظر شعاع جهت دار نمودن به سه دسته تقسیم بندی می گرند:

 1. شعاع كوتاه : 5/1 تا 3 درجه جهت دار در یك فوت
 2. شعاع متوسط : 8 تا 20 درجه جهت دار در 100 فوت
 3. شعاع بلند : 2 تا 6 درجه جهت دار در یك 100 فوت

 

hafariJahatdar.gif

عمده ترین چاههای حفاری شده در میادین نفتی ایران دارای شعاع جهت دار متوسط و بلند بوده اند

اهم حوزه فعالیتهای كاربردی حفاری جهت دار بصورت ذیل می باشد :


1-حفاری افقی در مخازن نفتی

    با اعمال این روش استخراج نفت نسبت به روش حفاری معمولی ( عمودی ) حدود دوبرابر می گردد ( ازدیاد برداشت نفت ) .


2-حفاری چندین حلقه چاه در یك مخزن

  با حفر حفره های متعدد در یك مخزن بجای حفاری تعداد زیادی چاه مستقیم كه نیاز به استفاده از چندین دكل در خشكی می باشد می توان با استفاده از حفاری جهتدار و با استفاده از یك دكل چندین حلقه چاه را در یك مخزن حفاری نمود این روش باعث استفاده بهنه از دكل حفاری و نیز سرعت در استخراج نفت / گاز خواهد شد.

3-چاههای متعدد از روی یك دكل دریائی(Multiple wells from offshore structure)

   عمده كاربرد حفاری جهتدار ، امروزه در درون دریا می باشد قابل توجه است كه بخش عظیمی ازمخازن گازی و نفتی كشورمان در جایی مانند خلیج فارس واقع است ( پروژه پارس جنوبی ) . ساخت Plat form برای هر حلقه در دریا ,كاری غیر عملی و غیراقتصادی است در این روش با ثابت كردن یك plat form روی بستر دریا تعداد زیادی چاههای جهتدار در مسیرهای گونــاگون از روی یك plat form حفاری می شوندو یكی دیگر از مزایای روش فوق استفاده بهینه از دكل دریائی می باشد. بطور مثال می توان به چاههای متعددی كه در منطقه ابوذر و روی دكل مورب تاكنون توسط این اداره حفاری شده است و همچنین فازهای 9 و 10 میدان گازی پارس جنوبی كه با همكاری این اداره در حال انجام است. , اشاره نمود.

4-چاههای امدادی Relief wells

  این اداره با استفاده از توانائی های خود قابلیت حفاری چاههای امدادی را دارا می باشد. حفر این چاههای باعث جلوگیری از هدر رفتن مقادیر سرسام آور نفت وگاز از چاه فوران كرده می گردد. بعنوان مثال میتوان به مهار چاه كنگان 23 اشاره نمود


5-حفاری در مخازن نفتی مشترك

  بخش زیادی از مخازن نفتی كشورمان با كشورهای همسایه مشترك است و یا در نزدیكی مرزهای كشورمان قرار دارد. روش فوق , باعث بهره برداری بهینه و صیانت از مخازن نفت / گاز مشترك میهن اسلامی و جلوگیری از هدر رفتن سرمایه ملی خواهد شد . بعنوان مثال می توان به مخازن مشترك با كشور عراق از جمله در ناحیه نفت شهر ، دارخوین و پایدار و میدان گازی پارس جنوبی كه با قطر مشترك است اشاره كرد كه این امور با انجام حفاری جهتدار در این مناطق و انجام یكی از بی نظیرترین حفاری های افقی در منطقه پایدار كه نقش بسزائی در دسترسی به این مخازن سرشار را ایفا كرده است, اشاره نمود.

6-مناطق غیر قابل دسترس

  همواره بخشی از مخازن نفتی در زیر شهرهای از پیش ساخته شده ( مانند ناحیه كیان آباد و كورش و ملی راه اهواز ) و یا در زیر كوه ها قرار دارند كه نمی توان با استفاده از حفاری عمودی به این مخازن دسترسی داشت ولیكن با استفاده از حفاری جهت دار/ افقی می توان این امر را انجام داد و حداكثر بهره برداری را از مخازن موجود فراهم آورده است .

7-حفاری گسلها و گنبدهای نمكی و یاجاهایی كه از نظر زمین شناسی حادثه خیز است

  گاهی از اوقات مخازن نفتی در كنار و یا زیر یك گسل زمین شناسی یا گنبدهای نمكی یا لایه هایی است كه حفاری عمودی در آنها باعث دسترس رفتن چاه حفاری شده میگردد ( مانند ورود به شیلها ) یا از دسترس رفتن یا پاره شدن لوله های جداری در برخورد با گسلها میگردد حال با وجود قابلیت حفاری جهتدار اداره زمین شناسی واحد متقاضی برنامه حفر چاه را بگونه ای می تواند ارائه دهد كه مسیر چاه برخوردی با خطرات یادشده نداشته باشد و این بمعنای جلوگیری از دست رفتن فرصتهای فراوان جهت دسترسی به مخازن نفتی می باشد كه ارز آوری فراوانی را برای این مملكت بدنبال دارد.

8-استفاده بهینه از گنبدهای نمكی جهت ذخیره سازی گاز

  یكی دیگر از قابلیتهای حفاری جهت دار كه دارای صرفة اقتصادی فـــراوانی است ایجاد مخازن ذخیره سازی گاز و نفت درون گنبدهای نمكی است كه بعنوان مثال می توان به حفر چاههای كوه نمك -1در منطقة قم و چندین چاه در منطقه ورامین اشاره نمود این روش دارای 3 مزیت بسیار زیاد جهت ذخیره سازی گاز است كه در زیر به آنها اشاره می نماییم.
  الف- ایمنی ذخیره سازی گاز
  ب- امكان ذخیره سازی گاز در منابع حساس كشور از جمله پایتخت و غیره
  ج- كاهش هزینه ذخیره سازی گاز
  و- نتیجه این مهم و نیز كاركرد گروهای عملیاتی حفاری جهت دار / افقی باعث شده كه ماهیانه مبلغی بالغ بر 3 میلیون دلار از خروج ارز مملكت اسلامی جلوگیری بعمل آید.
 

 

 

برخی از عملكردها و كارهای شاخص اداره عملیات ویژه عبارتند از :

 طولانی ترین عملیات حفاری افقی در میادین خشكی ایران بطول 750 متر در بخش افقی در منطقه چشمه خوش


 

 

   

طولانی ترین عملیات مغزه گیری در یك عملیات د ر میادین خشكی / دریا ایران با بازیافت 81 متر مغزه در یك عملیات در منطقه پارس جنوبی
- حفاری جهت دار در چاههای زمین گرمائی در منطقه سبلان
- انجام 737 حفره عملیات حفاری افقی / جهت دار/عبور از كنار مانده / حفاری سرعتی / باز كردن پنجره طی 16 سال ( 1371 الی 1386 )
- بازیافت 18789 متر مغزه طی 12 سال ( 1375 الی 1386 )

اداره عملیات ویژه دارای 4 كارگاه تعمیر و نگهداری بمساحت 1800 مترمربع فضای سرپوشده بوده كه شامل :


- كارگاه تعمیر ونگهداری موتور های درون چاهی مجهز به دو دستگاه بازو بسته كردن موتور های درون چاهی (مدل 1689 نشنال اویلول)-یك دستگاه لیفتراك – 2 عدد كرن سقفی و فضا مجهز به لوازم خنك كننده جهت نگهداری قطعات لاستیكی از جمله استاتورها


- كارگاه تعمیرات مكانیك دستگاه جهت یابی مجهز براساس استاندارد شركت جئولینك


- كارگاه تعمیرات الكترونیك دستگاه جهت یابی بر اساس استاندارد شركت جئولینك


- كارگاه تعمیر و نگهداری و نیز ارسال ودریافت تجهیزات مغزه گیری مجهز به یك كرن سقفی


- كارگاه نگهداری و دریافت / ارسال تجهیزات جهت یابی


درباره وبلاگ

دانشجویان مهندسی نفت خوزستان
دانشجویان نفت خوزستان

دانشجویان نفت خوزستان

وبلاگ
SEO Stats powered by MyPagerank.Net
مدیر وبلاگ : admin

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان

مترجم سایت