تبلیغات
دانشجویان مهندسی نفت خوزستان - برداشت ‌١٠برابری عربستان از یک میدان نفتی مشترک با ایران !
دانشجویان مهندسی نفت خوزستان

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

برداشت ‌١٠برابری عربستان از یک میدان نفتی مشترک با ایران !

خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: انرژی

میدان نفتی مشترك فروزان كه در 100 كیلومتری جنوب غربی جزیره خارگ قرار دارد، بین ایران و عربستان سعودی مشترك است. نكته‌ی قابل توجه در این زمینه برداشت 10 برابری این كشور عربی از این میدان است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در حال حاضر 4.5 درصد نفت خام روزانه‌ی كشور عربستان سعودی از میدان مشترك فروزان تامین می‌شود؛ یعنی روزانه حدود 405 هزار بشكه نفت خام. این درحالی است كه برداشت ایران از این میدان مشترك كمتر از 45 هزار بشكه در روز است.

شروع داستان فروزانی كه دیگر تابان نیست

شركت ملی نفت ایران اردیبهشت‌ 1381 قرارداد اجرایی طرح توسعه‌ی میدان نفتی فروزان را با هدف افزایش تولید در قالب بیع متقابل با شركت پترو ایران امضاء كرد و طبق قرار‌داد این شركت موظف شد 65 هزار بشكه تولید نفت خام این میدان مشترك نفتی را افزایش دهد.

شركت پترو ایران نیز به عنوان پیمانكار اصلی با كنسرسیوم شركت‌های اس.ال.پی انگلیس و تاسیسات دریایی ایران قرار‌داد همكاری بست.

طمع یا تغییر برنامه؟

اما پس از مدتی شركت نفت فلات قاره به عنوان بهره‌بردار طرح اعلام كرد كه میدان نفتی فروزان توانایی تولید نفت خام بیشتری را دارد و برهمین اساس شرح و حال پروژه تغییر كرد و تغییرات جدیدی در طراحی‌ها و نوع تاسیسات صورت گرفت. در نهایت این تغییرات هزینه‌ی طرح توسعه‌ی این میدان را افزایش داد و تامین مالی پروژه با مشكلات زیادی روبه‌رو شد؛ به‌طوری كه این افزایش قیمت را شورای اقتصاد تصویب نكرد و پروژه متوقف شد. به پیشنهاد شركت مهندسی و توسعه‌ی نفت، قرار‌داد اجرای طرح توسعه‌ی میدان فروزان فسخ و اجرای آن به شركت نفت فلات قاره سپرده شد.

تغییر برنامه فقط برای 15 هزار بشكه نفت

پس از آن شركت ملی نفت ایران با شركت سایپم تریون هندی برای توسعه‌ی میدان مشترك نفتی فروزان به توافق رسید و از سوی كارفرمای طرح گفته می‌شد با این قرار‌داد پروژه‌ی توسعه‌ی میدان نفتی فروزان وارد فاز جدید‌تری شده است، اما بعد از تمام این كش و غوس‌ها برنامه افزایش تولید نفت خام این میدان از 65 هزار بشكه به 80 هزار بشكه افزایش یافت.

این درحالی است كه به گفته‌ی كارشناسان، اگر پروژه با همان ظرفیت و شرح كار اولیه پیش رفته بود، هم‌اكنون نه تنها به توان تولید نفت و گاز همراه پیش‌بینی شده رسیده بود، بلكه امكان برداشت از این میدان مشترك كه نفت قابل استحصال آن به دلیل افت طبیعی تولید به‌طور سالانه كاهش پیدا می‌كند، بیشتر بود.

در حالی هم‌اكنون آخرین وضعیت برداشت از میدان مشترك نفتی فروزان روزانه كمتر از 45 هزار بشكه است كه برخی از كارشناسان معتقدند بازده مخزن میدان نفتی فروزان كم شده و به علت این‌كه شیب میدان به سمت عربستان است، افزایش تولید از میدان فروزان دیگر ممكن نیست.

پای سازمان بازرسی و نظارت كل كشور هم به موضوع باز شد

عملكرد ایران در توسعه‌ی میدان نفتی فروزان در دوره‌ای حتی پای سازمان بارسی و نظارت كل كشور را به این موضوع باز كرد. تا این‌كه طبق مصوبه‌ی اسفند‌ماه سال 1387 هیات مدیره‌ی شركت ملی نفت ایران تامین مالی طرح جدید توسعه‌ی میدان فروزان را از روش بیع متقابل به استفاده از منابع داخلی تغییر داد و مقرر شد كه تكمیل طرح جدید توسعه‌ی میدان فروزان در مدت زمان 36 ماه انجام شود؛ یعنی باید تا پایان سال 1390 این طرح تكمیل می‌شد.

این در حالی است كه محمود زیركیان‌زاده - مدیر عامل شركت فلات قاره، ابراز امیدواری كرده است كه تولید ایران از میدان نفتی فروزان تا پایان امسال رشد 20 درصدی را تجربه كند و به بیش از 50 هزار بشكه در روز برسد.

غفلت از سایر میادین مشترك پذیرفتنی نیست

شاید یكی از دلایلی كه موجب شده كه ایران از برداشت از برخی میادین مشترك از رقیبان خود عقب بماند، وجود تصمیم‌گیران متعدد در تعیین برنامه‌ی توسعه، میادین مشترك و نبود برنامه‌ی علمی و كارشناسی در این زمینه باشد كه در نهایت ادامه‌ی چنین مدیریت‌هایی در مورد میادین مشترك خالی‌شدن مخازن نفتی و گازی را به سود رقیبان ایران در پی خواهد داشت. سودی كه از آن مردم ایران است، اما با كمی شیب به جیب شیوخ عرب سرازیر شده است.

نكته مهم دیگر این‌كه اگرچه میدان گازی پارس جنوبی به درست در اولویت كاری وزارت نفت قرار گرفته است، اما نباید فراموش كرد كه سایر میادین مشترك نیز حقی دارند؛ حقی كه هم‌اكنون از سوی همسایگان غربی غارت می‌شود. پس غفلت از سایر میادین نفت و گاز با عنوان اولویت‌بندی میادین مشترك گذشتن از حق مردم ایران است و این غفلت اصلا پذیرفته نیست.

درباره وبلاگ

دانشجویان مهندسی نفت خوزستان
دانشجویان نفت خوزستان

دانشجویان نفت خوزستان

وبلاگ
SEO Stats powered by MyPagerank.Net
مدیر وبلاگ : admin

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان

مترجم سایت