تبلیغات
دانشجویان مهندسی نفت خوزستان - دوغاب‌ سیمان با خاصیت الاستیك
دانشجویان مهندسی نفت خوزستان

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

دوغاب‌ سیمان با خاصیت الاستیك

بر اساس تحقیقات انجام شده توسط محققان پژوهشگاه صنعت نفت، به منظور جلوگیری از تخریب مكانیكی مقادیر پایین مدول یانگ در مقایسه با سنگ، بهترین سیمان در زمینه دوام مكانیكی سیمان با خاصیت الاستیك می باشد. مقادیر یاد شده توابعی از شرایط ویژه ته چاهی مانند هندسه چاه، خصوصیات لوله های جداری، خواص مكانیكی سنگ و تاریخچه بارگذاری می باشند.

تخریب مكانیكی در نوار سیمان به سبب افزایش قابل توجه در فشار چاه ناشی از آزمایش تعیین فشار، افزایش وزن گل، مشبك كاری لوله های جداری، انجام عملیات تحریك چاه، تولید گاز و نیز افزایش شدید دمای چاه ناشی از عملیات تولید حراتی، عملیات تزریق بخار، چاههای فشار بالا - دما بالا و یا اعمال بارگذاری از جانب سازند ناشی از پدیده خزش، گسل خوردگی، تراكم سازند به وقوع می‌پیوندد.

مطالعات انجام گرفته حاكی از آن است كه افزایش استحكام تراكمی سیمان نمی تواند به عنوان یك عامل اصلی جهت افزایش مقاومت سیمان در جلوگیری از تخریب پوشش سیمانی و در شرایط حادتر مچالگی رشته جداری و نیز بالا بردن دوام سیمان در ایجاد اتصال بین لایه‌ها در طول عمر چاه محسوب شود.

تجربه نشان داده است كه سیستم های رایج سیمان مورد استفاده، با وجود بالا بودن استحكام تراكمی، فاقد خواص لازم برای برطرف كردن چنین مشكلی هستند؛ لذا موضوع به كارگیری سیمان الاستیك با مدول یانگ پایین و نسبت پواسون بالا برای ممانعت از ایجاد بارهای نقطه‌یی ناشی از خزش لایه ها و گسترش آنها در طول پوشش سیمانی و در ضمن قبول تغییر شكل های برگشت پذیر، ناشی از بارهای وارده، در محدوده رفتار الاستیك سیمان قبل از ایجاد هر گونه شكستگی در پوشش سیمانی، قوت گرفته است.

در همین راستا پژوهشگران واحد حفاری مركز مطالعات اكتشاف و تولید پژوهشگاه صنعت نفت با افزودن فاز الاستیك به فاز صلب سیمان توانسته مجموعه سیستم را به سمت بهبود خواص الاستیكی و در نتیجه كاهش مدول یانگ و افزایش نسبت پواسون، هدایت كند. با كاهش مدول یانگ سیمان می‌توان كرنش‌های برگشت پذیر بیشتری را در سیمان ایجاد كرد بدان معنی كه سیمان در ازای تنش‌های وارده می‌تواند بدون آنكه دچار شكستگی شود تغییر شكل موقتی و برگشت پذیری را از خود نشان بدهد.

 افزایش میزان نسبت پواسون نیز می تواند علاوه بر كاهش قابلیت تراكم پذیری سیمان، در جهت الاستیسیته بیشتر پیش رفته و از تمركز بارهای وارده از جانب سازند نمكی پلاستیك جلوگیری كند.

با افزایش الاستیسیته می توان نیروها را در راستای طولی پوشش سیمانی بطور گسترده پخش كرد و در چنین حالتی كل غلاف سیمانی بطور یكپارچه و پیوسته از خود رفتار الاستیك نشان داده و با تغییر شكل برگشت پذیر مانع از گسیختگی ناگهانی سیمان می‌شود.

اولین آزمایش میدانی این نوع دوغاب سیمان در تاریخ ۲۶ دی ماه ۱۳۸۸ در چاه مارون ۳۷۰ (سیمان جداری ۸/۵ ۹ اینچ) انجام شد.

درباره وبلاگ

دانشجویان مهندسی نفت خوزستان
دانشجویان نفت خوزستان

دانشجویان نفت خوزستان

وبلاگ
SEO Stats powered by MyPagerank.Net
مدیر وبلاگ : admin

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان

مترجم سایت